Tiyatro Sanatçıları Dijital Portakal’daydı! / Theater Artists was here at Digital Orange!

Merhabalar,

Sizlere bu yazımda çok sevdiğim iki tiyatrocu arkadaşımdan bahsetmek istiyorum:  Gonca Yakut ve Şevki Çepa

Kısa bir süre de olsa sahne tozu yutmuş biri olarak, Tiyatro’ya ilgim ve sevgim her zaman olmuştur. Zaman ve özellikle bilet buldukça, yalnız da olsam gidip, kaliteli oyunculuk izlemeyi sevdiğim yerlerdir benim için tiyatro sahneleri. Sinemalara genelde konuları için giderim ama tiyatro bence oyunculuğu her anlamda izleyebileceğiniz bir ortamdır. Belki de içimdeki bu tiyatro sevgisi yüzünden çok sevdim bu iki insanı.

Gonca Yakut ile ilk defa sevgili abim Alper Kut’un -Şu an ‘Kurtlar Vadisi’nin Murat Argın’ı-  ve onun sevgili eşi oyuncu Devrim Yakut sayesinde tanıştık. Devrim hanım bir gün audition çekimleri için stüdyoma gelmiş ve diziye kabul edilmesinin ardından beni kardeşi Gonca’ya tavsiye etmiş, sağolsun 🙂 Gonca da bir gün “Muhteşem Yüzyıl” için bir audition çektirmeye gelmişti, Şevki’yi de alıp. 

Bu sene çekimlerini benim yaptığım Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödüllerinde de “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu Ödülü”ne aday gösterilip son üçe kalan Gonca Yakut, şu anki performansıyla geleceğin iddaalı oyuncuları arasında yer alacağının sinyallerini veriyor. Demedi demeyin, ilerde Oscar’a aday gösterilirse hiç şaşırmam 🙂

Şevki Çepa ile yine sevgili Gonca sayesinde tanıştık, kendisi cast çekimleri için bir gün stüdyoma uğradı. Çağırmasına rağmen bir türlü fırsat bulup oyununa gidemedim fakat oyunculuk yeteneği üst düzey bir sanatçı olduğu her halinden belli. Umarım yeni sezonda kendisini izleme fırsatım olur ve buradan sizlerle düşüncelerimi paylaşırım.

Bu iki sanatçının, kameramın önünde sergiledikleri 2-3 dakikalık skeçler, içimdeki tiyatro ve oyunculuk hevesimin kıvılcımlarını tekrar çaktırmakla kalmadı, aynı zamanda sinema sektöründe hedeflediğim şeyleri daha erken yapabilme umutlarımı yeşertti. Umarım bu iki oyuncuyla ileride aynı projelerde yeralırız.

Şimdi durup dururken “Tiyatro da nereden çıktı!” demeyin. Malum sosyal medyadan ve çeşitli yayınlardan, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi’ne karşı yine devletin başlattığı savaşı okumuşsunuzdur. Bu tavır, sadece sahne sanatçılarımıza değil, hepimize karşı alınmış, adi bir tavırdır. Bu kurumların kapatılması kültür-sanat geleceğimize vurulacak bir baltadır. Bu kurumların, açık açık kültürümüzü geliştirdiğine inanan birisi olarak, kapatılma girişimlerinin önüne geçilip, durdurulması konusunda elimden gelen her türlü desteği vereceğimi buradan yazıyorum.

Son olarak aşağıda, objektifimin karşısına geçen bu iki güzel insan için çektiğim bir kaç güzel kareyi sizlerle paylaşmak istedim. Gonca’nın ilk fotoğrafını hazırlarken hem efsane siyah-beyaz tekniklerinden “Platinyum” tekniğini hem de “geçmişten gelen” bir etki veren kendi yaptığım yumuşatıcı filtreyi kullandım. Bu filtrenin verdiği etkiyi Şevki’nin mavi t-shirt giydiği son fotoğrafta daha iyi görebilirsiniz. Şevki’nin diğer fotoğraflarını ise “Dragan” tarzı bir ışık ile çektim, bu tarzın en sevdiğim yanı fotoğrafları karikatürize edip çok sert ve keskin bir duygu katması. O yüzden Gonca’yı çekerken sadece büyük bir softbox ve bir saç ışığı kullanarak hazırladığım bir Rembrant düzeneği, bu güzel portrelerin ortaya çıkması için yetti de arttı bile.

07 10 Dijital Portakal Fotograf Evi 13 09 11 05 04 02

Hi everyone,

I wanna write about my two friends who are acting in National Theaters in this article. I like Theaters not only because I was a player, but also I like to see good quality acting performance.  I choose movies mostly according to their subjects, but Theaters are the best places to see the live performance of actors & actresses. May be this is the reason that I like this two person.

I met with Gonca Yakut first in my studio, while she came to make a audition for a TV series “Muhteşem Yüzyıl”. She came with the reference of her sister who is a lovely wife of my friend Alper Kut and a famous actress Devrim Yakut. Gonca was nominated this year to the “Best Actress of the Year”at the Sadri Alışık Theater Awards, where I was the official photographer of the awards also. With this awesome performance I wont be surprised if she will be nominated to Golden Globe in the future 🙂

I met with Şevki Çepa at my studio first, while taking his cast photos. I didn’t go to watch him at stage although he invited me more than once, but you can realize the capacity and his high level artist when you met him. I hope I’ll see one of his plays this season and write any comments here.

Two-minutes mini sketches of this two persons in front of my lens at the studio, has not only produced tiny sparks in my head about theater and acting, but also this gave me hope to bring my goals forward about filming. I hope we can work together at one of my future project together.

Now you can though why I’m writing about Theaters here! Nowadays, I know that Turkish government declared a war to the Theaters, Opera and Ballet as far as  I can follow from social media and some articles. I’m strictly against to be closed these institutions, where so many artists have been brought up and which supports and obviously evolve our culture. I’ll do whatever I can for the National Theaters, Opera and Ballet in order not to be closed by the government.

Lastly, I wanna share some of the pictures of my friends that I mentioned above. While producing the first picture of Gonca, I used legendary B&W technique “Platinum” and a self made soft filter to add a “aged” effect. You can see true effect of this filter on the last photo of Şevki, where he wears a blue T-shirt. I used “Dragan” style lightning, which I like to be given a caricatured effect to produce hard and tough feelings. Therefore I didn’t used it on Gonca, the Rembrant setup with only one large softbox and a hair light was enough to produce these beautiful portraits of her.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s