Aşk-ı Mihrimah / Love to Mihrimah

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızları Mihrimah Sultan, on yedisine bastığında iki kişi onunla evlenmek ister. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise sarayın baş mimarı Mimar Sinan’dır.
Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir. Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Mimar Sinan, İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Üsküdar’a, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki “eteklerini giymiş bir kadın” siluetini verir ayrıca cami için mimari olarak esinlendiği örnek aldığı yer ise bir başka aşka kutsal bir aşka adanmış bir şaheserdir ; Ayasofya.

Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir ama Sinan’ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizli, ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur.

Derler ki; cami Mihrimah Sultan’ın o duru gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse 161 pencere, caminin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatmaktadır. Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin.
Mihrimah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir ve 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

Göreceğiniz manzaraysa şu olacaktır:

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından kırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar!

” Şimmmdiiii ben normalde bu tip aşk hikayelerinin adamı değilimdir, diyeceksiniz ki neden bunu yayınladın?!? Ey İstanbullular ve bu hikayeyi daha önce duymuş fotoğrafçılar : Neden internette bir adet bu hikayenin fotoğrafı,  yani aynı anda iki caminin de içinde olduğu ve 21 martta akşam üzeri çekilmiş bir panoramik fotoğraf yoktur! Eğer çekenler varsa ve bana gönderebilirlerse çok sevinirim. Yoksa taaaa Ankara’dan kalkıp gelip çekecem gelecek ay, bakalım bu hikaye doğru mu? Sevgilerimle… :)”

When the daughter of Kanuni Sultan Süleyman and Hürrem Sultan, “Mihrimah Sultan”, reached her 17th, two man wanna marry with her; The Governor of Diyarbakır “Rüstem Paşa” and The Head Architect of the Palace “Mimar Sinan”. The Sultan gave her daughter to Rüstem Paşa. Mimar Sinan was married and he was at his fifty but he is in love with her. He didn’t manage to reach her but he reflected his love to his art.

He has started to build the “Mihrimah Sultan Mosque” at 1540 and finished in 1548. During the construction he tells his love undoubtedly and the building has a silhouette shape of a “Women with a long skirt”. Also he inspired from a structure which dedicated to a sacred love: Hagia Sophia

This mosque has 2 minarets and builded for the request of the Sultan Süleyman. After 14 years first time without a request from the Sultan, another mosque construction has started in Edirnekapı, one of the desolate and the highest point in İstanbul. The new mosque was small, because it is based on the homely, natural, purified and noble beauty of her. The minaret was only 38 meters long and the only dome has 161 small windows to enlighten the interior beauty. The interior design and the handworks are reminded to Mihrimah Sultan’s long hair. As a status  of “Mihrimah Sultan” she can be covered to a two minaret mosque, he decided to build a one minaret to symbolise his loneliness.

Now, go and choose a place to see both mosques at a same time in March 21th means the equilibrium of the daytime and nighttime. “Mihrimah” means “Sun and Moon” in Persian language and it is the birthday of “Mihrimah Sultan”.

You will see that magnificent  scene: There is a red sunset behind the Edirnekapı Mosque and at the same time the rise of the moon behind the Üsküdar Mosque!

Aşk-ı Mihrimah / Love to Mihrimah” üzerine 2 yorum

  1. Gerçekten çok güzel bir hikayedir ve dediğin gibi de fotoğrafını bende hiç görmedim. Bana kalırsa bu işi yapmak sana yaraşır.

  2. Mimar Sinan gibi adamların dünyaya az gönderilmiş olması biz kadınlar acısından ne kadar acıysa, bu fotoğrafın bu zamana kadar es geçilmiş olması da o kadar acı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s